Inkontinence

Inkontinencí trpí zhruba 10 % populace. Většinu případů tvoří ženy (některé statistiky mluví až o 50 % žen nad 50 let), únik moči ale trápí také muže nebo děti. U žen se může objevit jako důsledek poklesu pánevního dna po porodu, u mužů někdy signalizuje problém s prostatou. Spouštěčů ale existuje daleko více. Jsou to například genetické dispozice, obezita, cukrovka, úrazy, sedavé zaměstnání nebo náročná fyzická práce.  

 

Jaké typy inkontinence moči existují?

 

Stresová – patří k nejčastěji diagnostikovaným případům inkontinence a postihuje hlavně ženy. Únik moči spouští zvýšený tlak na močový měchýř například při fyzické námaze, kašlání nebo smíchu. Příčinou bývá ve většině případů vaginální porod, může jej ale způsobit také vystavení pánevního vysoké zátěži (například při obezitě), náročná fyzická práce a celkově oslabení svalů pánevního dna. 

 

Urgentní – je doprovázena náhlou a akutní potřebou močení, kdy musí člověk vyhledat toaletu v řádech desítek sekund. Pacienti trpící urgentní inkontinencí mají zvýšenou potřebu močení přes den a často i v noci. Příčinou může být zvětšená prostata, zácpa, zánět močových cest, ale i zvýšený příjem tekutin. 

 

Reflexní – způsobuje ji porucha centrálního mozkového systému a často postihuje pacienty vyššího věku. Může k ní ale dojít i při zlomeninách obratlů nebo poškození nervu. 

 

Paradoxní – označuje se často také jako inkontinence z přetékání. Močový měchýř se při ní nedokáže zcela vyprázdnit a postupně se zaplňuje zbytkovou močí. Příčinou mohou být radikální gynekologické operace, cukrovka nebo vyhřezlé plotýnky. Příznaky paradoxní inkontinence jsou malé úniky po kapkách.

 

Návalová – objevuje se často u starších mužů, kteří mají problémy s prostatou. Její zbytnění zabraňuje průchodu moči a ten se tak zcela nevyprázdní. 

 

Psychogenní – spouští ji stres, strach nebo úzkost. Často je záležitostí starších pacientů. 

 

Přechodná – je dočasně způsobená léky, infekcí nebo omezeným pohybem. 

 

 

3 stupně inkontinence

Lehká:

Únik moči při náhlém velkém zvýšení nitrobřišního tlaku (smích, kašel, kýchnutí). Ztráta moči během 4 hodin je 50–100 ml. 

 

Střední:

Únik moči při mírném zvýšení nitrobřišního tlaku (chůze po schodech, lehčí fyzická práce). Ztráta moči během 4 hodin je 100–200 ml. 

 

Těžká:

Moč uniká i při minimální fyzické námaze, nebo trvale bez možnosti stav jakkoliv kontrolovat. Ztráta moči během 4 hodin je 200 ml a více.

 

 

Co dělat, když léčba nepomůže?

Mnoho lidí se za inkontinenci stydí. Pro správnou léčbu je ale nutné vyhledat odbornou pomoc. Léčbu ovlivňuje několik faktorů a nemusí být vždy úspěšná. Proto vám nabízíme široký výběr inkontinenčních pomůcek, které se dají používat průběžně, nebo jako finální řešení a zjednoduší vám život. V naší nabídce najdete inkontinenční spodní prádlo pro ženy i muže v mnoha různých provedeních a velikostech. O klidný spánek se postarají absorpční podložky v několika rozměrech. Nabízíme také speciální podložky vhodné na židle, křesla a sedačky automobilů. Součástí našeho sortimentu jsou i ochranné plavky v dámském, pánském i dětském provedení. Díky nim si užijete pobyt v bazénu beze strachu a nepříjemností.


 

 

◄ ZPĚT

Napsat komentář


Načítám, prosím vydržte...